Obec Benecko

Benecko

Benecko leží v nadmořské výšce 1000 m a patří Benecko mezi nejvýše položené obce Krkonoš. Obec Benecko se rozkládá na jižním svahu hory Žalý (1036 m n.m.) Benecko leží i v 3. zóně Krkonošského národního parku. Svahy, lesy a louky na Benecku nabízejí vynikající možnosti sportovního vyžití a rekreace.

Benecko je známé Krkonošské středisko lyžování a vůbec zimních sportů. Nabízí nejen krásné rozhledy do kraje, ale i na hřebeny Krkonoš. Běžecké tratě na Benecku mají délku přes 50 km a spojují Benecko i se Špindlerovým Mlýnem. Benecko nabízí ideální podmínky pro děti, začínající lyžaře i snowboardisty.

Benecko leží v západních Krkonoších. Výhodou proti střediskům jako je Harrachov, Špindlerův Mlýn nebo Pec pod Sněžkou, která leží v údolí, je vrcholová poloha rekreačního centra.

Jihozápadní orientace zajišťuje v jasných dnech dostatek slunce a proudění vzduchu zbavuje ovzduší škodlivých nečistot. Svahy, lesy a louky nabízejí vynikající možnosti k lyžování, turistice a k rekreaci.

Obec se nachází ze dvou třetin v 3. zóně Krkonošského národního parku, obytné části jsou v ochranném pásmu. Je výhodným východiskem pro horské tůry na hřebeny Krkonoš. Návštěvník se může obdivovat dalekým výhledům ze svahů Žalého a toulat se po zajímavých oblastech Benecka, Horních a Dolních Štěpanic nebo Mrklova, případně navštívit 2 km od hranic obce vzdálené město Jilemnici nebo 3 km vzdálené Vrchlabí.

Nynější obec Benecko má rozlohu 1652 ha a skládá se ze čtyř katastrálních území bývalých samostatných obcí Horních a Dolních Štěpanic, Benecka a Mrklova, které se v roce 1960 sloučily v jednu střediskovou obec.

Lufťákova stezka

Historie Benecka

Na Benecku najdeme hrad Štěpanice ze 13. století. Podle Balbínovy kroniky vládl oblasti Jindřich Jan z Valdštějna. Dnes je na místě hradu nachází zřícenina a zbytky obranného systému. Zakladatelem Benecka byl pravděpodobně Beneš, proto Benešsko - Benecko. Na Benecku se vypráví i legenda o poustevníkovi řádu sv. Benedikta a o jelenovi, který mu byl druhem. Benecko má i jelení hlavu s křížem mezi parohy ve znaku.

Historickým jádrem oblasti byl hrad Štěpanice. Samotné Benecko se poprvé uvádí roku 1628. Zakladatelem Benecka byl patrně Beneš, proto Benešsko - Benecko. Legenda vypráví o poustevníkovi řádu sv. Benedikta a o jelenovi, který mu byl druhem. Odtud prý vznikl znak obce - jelení hlava s křížem mezi parohy.

O zásadní změnu ve struktuře obyvatelstva se zasloužila turistika a zimní sporty. Už roku 1892 vyrábí sekerník Vondrák na dolnoštěpanické pile bukové lyže. Zároveň přijíždějí na Benecko norští instruktoři. Ti zasvěcují do lyžařského sportu nejen pražské, ale i místní zájemce. Benecko, nejvýše položená, a proto dříve i nejchudší ves, se začíná prudce rozvíjet. Český SKI klub zakupuje na Benecku chalupu, která se stává východiskem lyžařských výprav do celých Krkonoš. Zájem o obec stoupá, vznikají první ubytovny, hotely. Hrabě Harrach zřizuje hotel Zlatou vyhlídku, dává postavit rozhlednu a restauraci na Žalém. Ve dvacátých a třicátých letech se některé chalupy již mění na boudy, pensiony a dokonce i na hotely.

Přijeďte se ubytovat k nám a poznejte krásy Benecka.

Kontaktujte nás

Pavel Kynčl
Dolní Štěpanice 137
514 01 Benecko

+420 775 173 296
+420 777 576 483
ubytovani.kyncl@seznam.cz

Webové stránky vytvořil Acceler